Miejscy rowerzyści. Ile im wolno?

Na pewno większość kierowców samochodów ma w swoim „dorobku” bliskie spotkanie z rowerzystą. Niekoniecznie bezpośrednie, ale choćby takie, które zakończyło się ostrym hamowaniem i kilkoma nieparlamentarnymi słowami wykrzyczanymi pod adresem posiadacza dwukołowca. Ponieważ wielkimi krokami zbliża się wiosna i rowery powoli wypełzają z piwnic i garaży, warto pochylić się nad tym tematem.

Od razu podkreślam, że celem popełnienia niniejszego tekstu nie jest szykanowanie rowerzystów, ani skreślenie ich z listy użytkowników ścieżek, dróg i ulic. Celem popełnienia niniejszego tekstu jest zwrócenie uwagi na pewien problem, który zagraża bezpieczeństwu. Przede wszystkim bezpieczeństwu rowerzystów.

Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym, kierujący rowerem jest zobowiązany, aby zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, ponieważ, zgodnie z definicją, takie przejście, zwane „zebrą”, służy po przechodzenia przez nie, a nie do przejeżdżania. Przypominam zatem rozpędzonym kierowcom jednośladów, że za złamanie tego przepisu grozi Wam mandat, a w najgorszym przypadku grzywna nawet do 3 tysięcy złotych. I tyle. Sprawa jest jasna jak słońce.

Ale nie o tym chciałbym przede wszystkim. Przede wszystkim chciałbym o czymś zupełnie innym. Otóż to samo Prawo o Ruchu Drogowym nie nakłada na rowerzystę obowiązku zejścia z roweru, jeśli porusza się po wyznaczonej ścieżce. Oznacza to w skrócie, że jeśli na dwóch kołach poruszamy się po część drogi wyznaczonej dla ruchy rowerowego, przed skrzyżowaniem ani przed przejściem dla pieszych nie musimy zsiadać z roweru i możemy jechać swoim tempem. Oczywiście pod warunkiem, że mamy zielone światło.

I tu pojawia się wspomniany wcześniej problem. Rowerzyści korzystając z owego przepisu nie zwracają absolutnie żadnej uwagi na to, co dzieje się dookoła. Teoretycznie są w podobnej sytuacji jak piesi. Kierowcy, którzy skręcają na zielonej strzałce muszą ocenić sytuację i zdecydować się na jazdę, albo nie. Tyle, że pieszy porusza się z prędkością kilku kilometrów na godzinę i nie wpadnie na pasy znikąd. Rowerzysta pędzi często z prędkością przekraczająca 20 czy 25 kilometrów na godzinę i absolutnie go nie obchodzi, czy prowadzący samochód zdąży go zauważyć. Jakby tego było mało, spora grupa rowerzystów odcina się od otoczenia, wkładając na uszy słuchawki. W lesie albo na polnej ścieżce być może nie ma to żadnego znaczenia. Ale w miejskim zgiełku całkowite odizolowanie się od otaczającego świata jest już objawem skrajnej głupoty. Podobnie, jak wpadnięcia na pasy z prędkością 25 km/h z założeniem, że „mam pierwszeństwo”.

Moim skromnym zdaniem przepis, który pozwala rowerzystom przecinać skrzyżowania bez obowiązku zatrzymania się przed ulicą jest, podobnie, jak jazda ze słuchawkami, totalnie idiotyczny. Wielokrotnie widziałem sytuacje, w których rower nagle pojawia się znikąd, szczególnie w miejscach o ograniczonej widoczności. I zawsze, albo prawie zawsze, kończy się to tak samo. Hamulec do podłogi, pisk opon, pukanie się w czoło i środkowy palec w górze. Być może warto byłoby zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu, bo w końcu chodzi tu wyłącznie o ludzkie życie i bezpieczeństwo. Żadna to pociecha mieć wygrawerowane na nagrobku „zginął, choć miał pierwszeństwo”.

The following two tabs change content below.

Adam Widomski

Redaktor Naczelny Eurosport Polska. Komentator sportów motorowych.

7 przemyśleń na temat “Miejscy rowerzyści. Ile im wolno?”

 1. ~Radek pisze:

  Podobnie jak Marek miałem już kilka takich sytuacji. To nic nie zmieni – problem nadal jest duży, a przepis nie zwiększa bezpieczeństwa.

 2. ~Martyna pisze:

  Ludziom brakuje wyobraźni. Dlatego na drodze każdy powinien mieć głowę na karku – i kierowca samochodu żeby w porę zareagować na szalonego rowerzystę, jak i ten drugi, który powinien pomyśleć jak duże zagrożenie sprawia nadużywając przepisu.

 3. ~Carfree pisze:

  Niektórzy rowerzyści naprawdę zachowują się tak, jakby nie obchodziło ich czy przeżyją tę jazdę czy nie…

 4. ~Kuba pisze:

  Chociaż sam często jeżdżę rowerem, też uważam, że jest to idiotyczny przepis. Byłby dobry, gdyby wszystkim zależało na bezpieczeństwie, niestety nierzadko widzę rowerzystów po prostu ślepo podążających przed siebie.

 5. ~Marek pisze:

  No właśnie miałem już dwie takie sytuacje jako kierowca auta, ale udało się wyhamować w ostatniej chwili, dlatego także uważam przepis za bzdurny

 6. ~Henio pisze:

  Też uważam, że ten przepis jest daremny. Bo siła rozpędu z jaką wpadają rowerzyści na skrzyżowania czy ronda, czasami potrafi zaskoczyć i problem polega na tym, że jeżeli ktoś gwałtownie zahamuje, to może sprowokować rowerzystę do jakiegoś manewru, albo hamowania w wysokiej prędkości na rowerze i może źle się to skończyć.

  1. ~Daniel pisze:

   Dokładnie, popieram mojego przedmówcę w 100% :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>